Je vhodné i na našich dálnicích zrušit omezení rychlosti?

Jednou z nejčastějších stížností řidičů je ta na nízké rychlostní limity, především mimo obec a hlavně na dálnicích. To samozřejmě není něco, s čím bychom se setkali pouze v České republice, nýbrž se jedná o prakticky celosvětovou záležitost. Ovšem různé státy se s tímto problémem vypořádávají různě.

 

Řešením, se kterým přišlo Německo, bylo zrušit veškeré rychlostní limity na dálnicích. Proto se po nich v Německu můžete prohánět jakoukoliv rychlostí, aniž byste se museli bát radaru či policejní hlídky. A je pravdou, že počet dopravních nehod se nijak podstatně nezvýšil.

 

moderní rychlý automobil

 

I to je důvod, proč mnoho českých řidičů volá po tom, aby se něco podobného zavedlo i u nás. Ovšem politici se tomu poměrně dost brání. Přeci jen je to stále ještě poměrně kontroverzní krok, a kromě Německa s ním nikdo nemá zkušenosti. Skutečně by se něco takového vyplatilo i u nás?

 

Zde je potřeba zvážit několik faktorů. Tím prvním je bezesporu stav našich dálnic. Asi není třeba říkat, že je podstatně horší než u našich západních sousedů. Koneckonců, i jízda po naší největší a nejznámější dálnici, D1, často připomíná spíše jízdu po tankodromu. O tom, jakou zátěž to představuje pro pérování automobilu, zvláště ve vysokých rychlostech, asi není potřeba hovořit.

 

téměř prázdná dálnice

 

S tím souvisí i další problém, a tím jsou časté a dlouhodobé opravy, které beztak vyžadují zpomalení rychlosti. Často je pak doprava svedena do jednoho jízdního pruhu, což vede ke vzniku dlouhých kolon. Z tohoto pohledu by bylo omezení rychlosti zbytečné.

 

V neposlední řadě zde máme samotné schopnosti a úroveň řidičů. Těžko můžeme počítat s tím, že budou jezdit zodpovědně a že nebudou dálnice využívat k tomu, aby zjistili, kolik ze svého automobilu vytáhnou. A vzhledem k tomu, že naše dálnice jsou podstatně kratší než v Německu, by to mohlo představovat problém.

 

Kvůli výše zmíněným důvodům je tedy jasné, že se v současnosti nejedná o dobrý nápad, a že současné omezení je dobrým kompromisem. Ale kdo ví, budoucnost to vše může ještě změnit.