Na co bychom si měli dát u zimních pneumatik pozor

Pomalu, ale jistě se k nám blíží zima. To mimo jiné také znamená zhoršené jízdní podmínky, především kvůli sněhu a námraze. Zvláště začínající řidiči, pro které je to první jízda v takovýchto podmínkách, mohou mít značné problémy. Naštěstí existují způsoby, jak toto vše ulehčit.

 

Jedním z nich je bezesporu použití zimních pneumatik. Povinnost „přezout“ vůz je dokonce dána zákonem. Jednoduše řečeno, přibližně od poloviny října do začátku listopadu bychom měli pneumatiky vyměnit. V závislosti na klimatických podmínkách tato nutnost může samozřejmě nastat i dříve – už se stalo, že první sníh napadl již začátkem října. Toto je však něco, co mnoho především zkušenějších řidičů podceňuje. Jistě, uznávají přínosy zimních kol, a neopomenou je vyměnit, avšak pokud jde o výběr pneumatik, berou často ty nejlevnější, případně používají ty samé mnoho let po sobě.

 

výměna pneumatik

 

Tím se však, aniž si to uvědomují, vystavují poměrně značnému riziku. A nejen sebe, ale také ostatní účastníky provozu. Je potřeba si totiž uvědomit, že pokud nebudou pneumatiky dostatečně kvalitní, nebude mít ani náš vůz za zhoršených podmínek (které jsou v zimě obvyklé) dobré jízdní vlastnosti. A to může velmi snadno vést k dopravní nehodě, i u zkušených řidičů.

 

Hlavním problémem je zde nedostatečně hluboký vzorek. Ten najdeme u nekvalitních pneumatik nebo u těch starých, kde se používáním vyhladil. Tím se snižuje tření a stabilita na silnici, zvláště ve sněhu, ať už čerstvém, nebo rozbředlém.

 

hluboký vzorek zimní pneumatiky

 

Důsledkem je, že nám bude vůz podstatně víc klouzat, díky čemuž bude hůře ovladatelný a také se tak snadněji dostaneme do smyku. To samozřejmě může velmi snadno mít tragické následky, zejména v prudkých zatáčkách ve svahu. Dalším problémem je u těch nejlevnějších nekvalitní materiál, který opět nedrží na silnici tak pevně, a který se snadno opotřebuje. Díky tomu nejenže vůz nemá ideální jízdní vlastnosti, ale také je potřeba je častěji měnit. Je tedy jasné, že se zde rozhodně nevyplatí riskovat. Proto bychom měli nakupovat pouze prověřené značky. Jen tak si zajistíme i v zimě bezpečnost na silnici.