Jedeme na vodu a vybíráme vodní tok

Znáte knihu Zdeňka Šmída „Proč bychom se netopili aneb vodácký průvodce pro Ofélii“? Stala se doslova legendou již v době, kdy pan spisovatel ještě žil. Česká republika je vodáctvím proslulá a kupříkladu splouvat Vltavu sem přijíždí i návštěvníci z Rakouska, kteří mají dostatek svých vlastních vodních toků. Naše řeky jsou však vyhlášené optimálním průtokem a atraktivní okolní přírodou a mnozí lidé je právem považují za nejzajímavější dovolenou, jakou lze prožít.

lodě na řece

Že jste ještě nikdy na vodě nebyli? Pak byste to mohli zkusit někde, kde nejsou příliš záludné úseky, a kde nemívají začátečníci problémy. Co by vám však mohlo výrazně pomoci, je video ze sociálních sítí, které vám přiblíží okolí řek, anebo přímo vodní tok v některých exponovaných úsecích, které bývají vodácky atraktivní. Kupříkladu na Dailymotion můžete zhlédnout okolí Suchdola nad Lužnicí, odkud nejčastěji vyplouvají začátečníci na plavbu přes Soběslav a Tábor do Dobronic u Bechyně, anebo na YouTube videa z okolí řek Berounka, Sázava a Vltava, které jsou rovněž vhodné pro začínající vodáky.

vodácké kánoe

Stáhnout si video z Dailymotion video downloaderem, anebo stejným programem z YouTube vám může být užitečné při plánování jakékoli akce s ohledem na vaši kondici a schopnosti. Snadno totiž právě z videa posoudíte, jak náročný terén vás čeká, kde jsou jaké problematické úseky, jak vypadají některé nebezpečné jezy, a jak jsou na tom místní kempy, co se týče prostředí i vybavenosti.

Videa ze sociálních sítí mají mnohem větší vypovídající schopnost, než turistický průvodce, vodácká kilometráž a některé zdroje, které oblast dokumentují pouze fotografiemi, na videu je totiž vše v pohybu, a právě dynamika je typická pro rozpoznávání prostředí, které se na říční hladině odehrává. Stahovače videí jsou cenné i z toho důvodu, že si video uložíte včas k sobě na mobil nebo na počítač, a neřešíte problémy, které nastanou, když se majitel videa rozhodne svůj příspěvek neočekávaně smazat.