Frézování kovu

Třískové obrábění

Vysoké procento výrobků ve strojírenství se vyrábí z kovového materiálu, přičemž ten se dá opracovávat různými způsoby. Nemusíme jej pouze odebírat, protože tu jsou metody tváření jako je ohýbání a válcování. Samozřejmě je potřeby vždy zvolit vhodný materiál, abychom z něj danou metodou dostali potřebný produkt a ten při daném využití plnil svou funkci, byl odolný proti opotřebení a dosahoval slušné životnosti.

frézování kovu

Jednou z možností, jak přetvořit polotovar v potřebný výrobek je frézování, u kterého se bavíme o třískovém obrábění. Fréza koná rotační pohyb a směrem k ní se posouvá obrobek, přičemž zuby buď sousledným či nesousledným pohybem odebírají materiál. Dnes už klasické frézky nejsou tolik vidět, protože z velké části si firmy pořizují CNC stroje, které zvládají výrobu mnohem rychleji než člověk. Samozřejmě je někdo musí naprogramovat, servisovat a mnohdy také obsluhovat.

Ozubená kola

Tyto součástky jsou základem spousty převodovek, protože nám umožňují měnit otáčky a kroutící moment. Takto z rychle se točícího motoru dokážeme dostat větší sílu, což se k hodí k pohonu různých zařízení. Přeci jen i v osobním automobilu této schopnosti ozubených kol využíváme. https://filmozrouti.cz/clanek/2017111501-vyuzivame-pry-jenom-10-mozku-kterym-dalsim-filmovym-nesmyslum-jeste-verite/ K jejich výrobě můžeme využít modulové frézy. Ozobení může mít různý modul, takže jestliže se firma zabývá například výrobou převodovek, tak jich má více.

ozubená kola

Prodávají se různé druhy, přičemž rozdělují se podle typu kol. Není problém vyrábět ani třeba řetězová kola, přičemž převod řetězem má dobrou únosnost a některé druhy nemají problém ani s vysokou rychlostí, takže se používají třeba u rozvodů ventilů spalovacích motorů. Jakmile zakoupíme takovou kvalitní frézu, tak potom už ji stačí jenom správně používat, abychom dosáhli přesného ozubení. Dosahují dobré životnosti, takže s nimi můžeme vyrobit hodně ozubených kol.